V našich reportech můžete vidět na fotkách a videích kromě krásných skiareálů také vybavení naší partičky. Pojďme se podívat na to co přesně používáme, testujeme a vlastně i doporučujeme. Prim v roli našeho vybavení hraje švédská značka POC, kterou do ČR dováží firma Level Sport Koncept. Švédové jsou známí tím, že kladou zvýšený důraz na bezpečnost- vzpomeňme na auta Volvo, které jsou jedny z nejbezpečnějších vozů automobilového průmyslu. Bezpečnost, to je hlavní devízou i POCu a proto jsme velice rádi, že můžeme své zdraví chránit výrobky této značky. Ovšem nejen že je POC super bezpečný, ale také super slušivý. V prvním dílu recenzí se zaměříme na ochranu hlavy a zad.

Možná mentální bariéra

Žádný lyžař nechce padat, když už to ale přijde, logicky si přeje být chráněn tak, aby se minimalizovalo riziko zranění. Nejdůležitější částí lidského těla je beze sporu hlava a proto ji musíme chránit. I ta nejlevnější helma je lepší než žádná, ale… Mnozí z Vás, si jistě při pohledu na ceny přileb POC klepe na čelo. Vždyť se dají lyžařské helmy koupit podstatně levněji. Položte si otázku-má cenu šetřit na svém vlastním zdraví? Dle mého názoru je naše zdraví to nejcennější co máme a je třeba o něj dbát i za cenu možných zvýšených finančních nároků.

Přilba POC Fornix Backcountry MIPS

Tato helma je určená pro freeride jezdce, kteří se nebojí zvýšit rychlost i mimo upravené sjezdovky. Disponuje regulací odvětrávání, nízkou vahou (navážil jsem 508g ve velikosti XL/XXL, 59-62cm), aramidovou výztuhou skeletu. O přesné nastavení velikosti se stará stahovací kolečko na zadní části přilby. Nechybí pevný klip na brýle a jejich odvětrávání zajišťují dva průduchy v čelní části. Nyní nastává čas na bezpečnostní prvky této přilby. Jak z názvu můžeme vyčíst, náš mozek chrání systém MIPS. Jedná se o kluznou vložku, která se v případě nárazu pod úhlem pohne tak, že z velké části absorbuje vzniklé síly a tím ochrání náš mozek před přímým nárazem. Další vychytávkou je systém RECCO. Jelikož se jedná o freeridový model, je tento systém určený právě mimo sjezdovky, tedy do volného terénu. Jde o ochranný lavinový systém založený na radarové technologii, který napomáhá při hledání obětí v lavinách. Systém RECCO se skládá z detektoru a reflektoru, přičemž přilba disponuje reflektorem, který odráží radiové vlny. Jedná se o destičku ze speciálního kovu. Bohužel v České republice není zatím žádné středisko, které by disponovalo detektorem. Vyjedete-li však za hranice je tento systém poměrně rozšířen.

helma-poc-fornix-backcountry-mips-hydrogen-white-original fornix-backcountry-mips-radon-blue

Retina Big

Další součástí naší výbavy jsou brýle Retina Big. Z názvu vyplývá, že se jedná o větší variantu modelu Retina, který máme také v arzenálu. Větší znamená lepší, v případě modelu Big se jedná o větší rozměr zorníku, což má za následek zvětšení zorného pole lyžaře. Skla, přesněji vnější polykarbonát a vnitřní propionát celulózy jsou z dílny optického gigantu Carl Zeiss a jsou neskutečně pružná. Nemusíte se bát, že prasknou pod nějakým náporem. V nadsázce můžeme říci, že je nerozsednete v horské hospůdce nebo na vleku. To jsme ale zatím nezkoušeli. Nicméně v rukou je ohnete od rohu k rohu, odshora dolu, křížem krážem a to vše bez poškození. Brýle jsou v jedné UNI velikosti, ale díky třívrstvé pěně uvnitř sednou jak na malý, tak i na velký obličej. Široký stahovací pásek má dva silikonové proužky, které opět potvrzují předešlá slova o univerzálnosti velikosti.

bryle-poc-retina-big-uranium-black-pink-gold-mirror-original

POC Spine VPD air WO 

POC Spine VPD 2.0

Poslední dnes zmíněnou výzbrojí (a to doslova) jsou páteřáky POC Spine VPD 2.0 vest a novinka pro rok 2017 POC Spine VPD air WO vest. Obě verze chráničů jsou konstruovány tak, že při sportovních aktivitách o nich skoro ani nevíte. Zkratka VPD je název materiálu chrániče. Jedná se o vysoce absorpce schopný materiál, který tlumí rázy všeho druhu. Další devízou je ohebnost. Přizpůsobí se Vašemu tělu a nijak nepřekáží. Vesty si pohodlně upravíte pomocí bederního pásu. Oba typy jsou konstruovány jako vesta na zip. Rozdílem je provedení chrániče-starší verze 2.0 je z jednoho kusu zelené hmoty. Novinka WO se skládá ze tří vrstev VPD, které jsou ještě více perforovány pro maximální odvětrávání.

damsky-chranic-patere-poc-spine-vpd-air-wo-vest-uranium-black-3044damsky-chranic-patere-poc-spine-vpd-air-wo-vest-uranium-black-3045 spinevpdairwovest

 

Co napsat závěrem této recenze? Po přečtení článku si asi nepamatujete jednotlivé technologie a materiály, ale stoprocentně Vám v hlavě utkvěla slova jako bezpečný, ohebný, chránit, pohodlný, atd. Přesně to je oč tu běží. POC si na těchto základech buduje svojí pověst. Neustále vyvíjí a testuje nové materiály a technologie, se kterými dobývá nejen lyžařský svět. Proto jsme rádi, že máme možnost testovat tyto výrobky a plout na vlně bezpečnosti, podobně jako i nově česká lyžařská reprezentace.

T.D.